Aday Öğrenci

Bağlantılar

Aday Öğrenci

  •  3 Haziran 2018 Pazar
  •  1140 Görüntüleme
  •  Yazdır


 1. ÖNCELİKLE NEDEN MESLEK YÜKSEKOKULU                                                                            

 

İçinde bulunduğumuz yirmi birinci yüzyılda ülkelerin gelişme ve kalkınmasının temelini  bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip yüksek verimi gerçekleştirecek nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi oluşturmaktadır. Bu nedenle dünyada olduğu gibi ülkemizde de meslek yüksekokulları büyük önem taşımaktadır.

 

Meslek Yüksekokulları, İşsiz fakülte mezunu olmaktansa iki yılda iş hayatına atılmak isteyen adayların mantıklı bir tercihidir. Öyle ki sektörün ihtiyacına yönelik pek çok programda, öğrencilerin işleri daha okurken hazır.

 

Meslek   Yüksekokulları, öğrencilere sektörlerin beklentileri doğrultusunda direk meslek edindirmeyi hedefleyen kurumlardır. Dolayısıyla hayata da daha çabuk hazırlayan, sektörle iç içe olan, iş bulma, istihdam yaratma kapasitesi daha yüksek olan kurumlardır.

 

Ayrıca 2 yıllık eğitimin sonunda iş hayatına hızlıca başlayan öğrenciler, hem çalışıp maaşını alırken hem de hiçbir sınava tabi tutulmadan Açık Öğretim Fakültelerine 3.sınıftan devam edebilmektedir. Ayrıca YGS sınavından daha kolay olan DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile branşlarına uygun 4 yıllık fakültelerin bölümlerini kazanıp 3.sınıftan devam edebilmektedir.

 

Uzmanından Adaylar neden Meslek Yüksekokulunu seçmeli izlemek için tıklayınız.

 

 

 2. NEDEN ZİLE MESLEK YÜKSEKOKULU                                                                                                                            

 

 2.1. TERCİH EDİLEN GÜNCEL BÖLÜMLER                                                                                                                         

 

Zile MYO 1989 yılında kurulan, 30 yıla yaklaşan köklü geçmişi olan bir Yüksekokuldur.

 

Zile MYO mevcut eğitim ve yaşam kalitesi ile tercih edilen bir Meslek Yüksekokuldur.

 

Yüksekokulumuzun en önemli amacı uygulamanın içinde insan yetiştirmektir. Bu maksatla öğretim elemanı kadromuz; hem akademisyen kadrosundaki hocalar hemde sektörden gelen hocalardan oluşmaktadır.

 

Zile MYO, bugün itibariyle sektörün içinden olan 9 normal öğretim ve 1 ikinci öğretim programı ve 1500 e yakın öğrenci sayısıyla Gaziosmanpaşa Üniversitesinin önemli birimleri arasında yer almıştır.

 

Yüksekokulumuzda 1 Yrd.Doç., Doktorasını bitirmiş olan 2 Öğretim Görevlisi, Doktorasını yapmakta olan 6 Öğretim Görevlisi, Yüksek Lisansını bitirmiş olan 17 Öğretim Görevlisi olmak üzere toplam 26 Öğretim Elemanı görev yapmaktadır.

 

Yaygın bölümlerden ziyade az bulunana bölümlerin mezunları daha çok tercih edilmektedir. Yüksekokulumuzda nitelikli eleman ihtiyacı olan alanlarda programlar açılmaktadır. Bu kapsamda 2016 yılında yüksekokulumuz bünyesinde bulunan “Muhasebe ve Vergi Uygulamaları” ve “İşletme Yönetimi” Programları kapatılarak Türkiye genelindeki yüksekokullarda %100 doluluk oranına sahip, sektörde nitelikli eleman ihtiyacı yüksek “Maliye” ve “Tapu ve Kadastro” Programları açılmıştır, 2017 yılında ise  Mimari Restorasyon Programına öğrenci alımına başlanacaktır.

 

Meslek Yüksekokulumuzda öğrenciler ders dışı etkinliklere özendirilerek iş hayatının yanı sıra sosyal hayata da hazırlanmaktadırlar. Öğrencilerimizin mesleki yaşama dönük bilgilendirme toplantıları ve bölgenin sorunlarına yönelik bilimsel aktiviteler, öğrencilere yönelik teknik ve kültürel geziler, panel, konferans, seminerler, sivil toplum kuruluşları ile birlikte düzenlenen organizasyonlar, sosyal aktiviteler, spor faaliyetleri ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

 

YÜKSEKOKULUMUZ BÜNYESİNDEKİ PROGRAMLARI

 

Kültür varlığı açısından dünyanın en bereketli topraklarına sahip olan ülkemizde bu alanda yapılacak çalışmalarda arkeolog, sanat tarihçi, mimar ve inşaat mühendisleri vb. meslek mensuplarıyla birlikte çalışarak etkin görevler alacak restoratörler yetiştirecek olan “MİMARİ RESTORASYON PROGRAMI”,

 

Her il ve ilçede bulunan Tapu dairelerine ve özel Harita bürolarına,  Bayındırlık ve İskan, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Turizm Bakanlıklarında, İller Bankası, Devlet Su İşleri, Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve taşra teşkilatında, Maden Tetkik Arama Enstitüsü ve belediyeler gibi kamu kuruluşları ile harita, parselasyon, imar planı, yol, baraj gibi hizmetler yapan müteahhit firma ve şirketlerde görev alabilicek olan donanımlı personel yetiştirmekte olan “TAPU VE KADASTRO”,

 

Mahalli idarelerde, Maliye Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatları ile Mal Müdürlükleri’nde, Vergi Daireleri’nde, Sosyal Sigortalar Kurumu gibi iş olanağı çok geniş olan MALİYE PROGRAMI”,

 

Her ilçede en az 10-15 Banka ve Sigorta şirketlerinin bulunduğu ve buralarda çalışacak personel ihtiyacının hiç azalmayacağı aksine artacağı elemanların yetiştirildiği BANKACILIK VE SİGORTACILIK PROGRAMI”,

 

Bütün firmaların, Müşteri isteklerini karşılamak üzere, hammaddenin başlangıç noktasından, ürünün tüketildiği son noktaya kadar olan ürünlerin, hizmetlerin ve bilgi akışının, en etkin ve verimli bir şekilde her iki yöne doğru hareketinin ve depolanmasının planlandığı, uygulandığı ve kontrol edildiği tedarik zinciri sürecini planlayan elemanları yetiştiren LOJİSTİK PROGRAMI”,

 

19.yüzyıldan itibaren Tarım Çağı’nın bitip Endüstri çağı ve akabinde Bilgi Çağından itibaren gündeme gelen, günümüzün ve geleceğimizin olmazsa olmazı haline gelen bilgisayar sektörüne eleman yetiştiren “BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI”,

 

Catering firmalarının bu kadar çok olduğu ve hazır gıda sektörünün hiç bitmeyeceği sektöre eleman yetiştiren “GIDA TEKNOLOJİSİ PROGRAMI”,

 

 

Belediye ve Beldelerin Yönetim şekli Yerel Yönetimler olan ülkemizde bu sektörde söz sahibi olan personel ve yönetici ihtiyacını karşılayacak olan “YEREL YÖNETİMLER PROGRAMI”,

 

 

2019 Yılı Programlarımızın puan türleri ve kontenjanları aşağıdaki gibidir;

 

 

ÖĞR.

PUAN

GENEL

OK.BİR

 

2018-YKS

2018-YKS

PROGRAM

PROGRAM ADI (2)

SÜRE

TÜRÜ

KONT.

KONT.

ÖZEL KOŞUL VE

0,12 BAŞARI

EN KÜÇÜK

KODU (1)

 

(3)

(4)

(5)

(6)

AÇIKLAMALAR (7)

SIRASI (8)

PUAN (9)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

104350718

  Bankacılık ve Sigortacılık

2

TYT

40

1

 

 

 

104350639

  Bilgisayar Programcılığı

2

TYT

30

1

 

1502000

204,81149

104351179

  Gıda Teknolojisi

2

TYT

20

1

 

1430000

209,55810

104351064

  Lojistik

2

TYT

40

1

 

 

 

104351497

  Maliye

2

TYT

30

1

 

 

 

104351522

  Mimari Restorasyon

2

TYT

45

2

 

1642000

195,05943

104390074

  Tapu ve Kadastro

2

TYT

40

1

 

848000

250,92906

104351188

  Yerel Yönetimler

2

TYT

25

1

 

 

 

 

 

 

 

 2.2. SOSYAL İMKANLAR                                                                                                                                                          

 

100 dönümlük arazi üzerine kurulu olan Yüksekokulumuz kampüs alanında öğrencilerimizin faydalanabilecekleri 2 Voleybol sahası, 1 basketbol sahası, 1 adet kenarları kapalı basket ve voleybol sahası, 1 badminton sahası, 1 bahçe satrancı ve 1 amfi tiyatro bulunmaktadır.

 

Öğrencilerimiz, okulumuzda Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığının ihale ettiği firma aracılığı ile öğrenci yemekhanesinde düşük ücretle yemek yiyebilmektedirler. Ayrıca okulumuzun kantininden de istifade edebilmektedirler.

 

2.2. BURS / KREDİ İMKANI                                                                                                                                                     

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun verdiği burslar ve krediler yanında Üniversitemiz de öğrencilerimize ders dışı vakitlerde kısmi zamanlı çalışma, ücretsiz yemek bursu gibi olanaklar sağlamaktadır.

 

2.3.BARINMA VE YURT İMKANI                                                                                                                                          

 

Üniversite hayatına başlayan özellikle bayan öğrencilerin en büyük sorunu olan yurt problemi 2015 yılında kampüs içerisine yapılarak faaliyete geçen 300 kişilik KYK kız öğrenci yurdu ve kampüse 500 mt mesafade olan 220 kişilik Erkek öğrenci yurdu ile çözülmüştür. Ayrıca şehir merkezinde 4 adet özel öğrenci yurdu bulunmaktadır. Dolayısı ile öğrencilerimizin barınma problemi bulunmamaktadır. Şehir merkezi yüksekolumuza 3km mesafededir. Şehir içinden yüksekolumuza düzenli olarak dolmuş seferleri vardır.

 

Zile KYK Toplam yurt kapasiteleri :

 

Kampüs’te Kız : 300 Erkek : 220

 

 

 

****************BİZİMLE BİRLİKTE GELECEĞE DONANIMLI HAZIRLANMAK İSTEYEN SİZ SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİMİZİ BEKLİYORUZ***********************

 

 

 
Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Zile Meslek Yüksekokulu, Mümtaz Turgut Topbaş Kampüsü, Yunus Emre Mh.,Çekerek Cad., No:50, 60400, Zile/TOKAT Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.