Bilgisayar Teknolojileri Bölümü

  • Bilgisayar Teknolojileri Bölümü
  • Tanıtım

Bilgisayar Teknolojisi ve  Programlama Bölümü, bilgisayar programlarının kaynak kodunu tasarlama, yazma, test etme, hata ayıklama ve bakım işlemidir. Bilgisayar programcıları bilgisayar programları ve yazılımları için yazan, test eden, sorunları gideren ve bakımını yapan profesyonellerdir. Ayrıca, kodlama sorunlarını çözmek için senaryolar tasarlamak, oluşturmak ve test etmekten sorumlu olabilirler. Programcılar ayrıca mevcut programları genişletmek, değiştirmek veya güncellemekle görevlendirilebilirler. Bilgisayar programlama müfredatı web tasarımı, veritabanı, donanım, yazılım ve diğer ilgili alanlardan oluşur. Bu programın öğrencileri yeterli bilgi, beceri ve iş disiplini olacak. Görevlerinde sorumluluk iddia ederken iş etiğini vurgulayacaklar. Öğrenciler yeni gelişmeleri takip etmeye, sürekli öğrenmeye inanmaya ve en yeni teknolojilerle kendilerini rahat hissetmeye hazır olacaklar.

 

Programın Misyonu

Bilimsel ve yaratıcı düşünebilen, başarılı ve ülkesine faydalı olacak bilgisayar teknisyenleri yetiştirmektir. Bu misyonu gerçekleştirmek için, hızla değişen ve gelişen bilgisayar dünyasının ihtiyaçları göz önünde tutularak programı sürekli güncel tutmak ve uluslararası standartlara yükseltmeye çalışmaktır.

 

Programın Vizyonu

Bilgisayar sistemlerinin iş dünyasındaki ve günlük yaşamımızdaki önemi her geçen gün arttıkça, bilgisayar programcılığının gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada teknik programlar arasındaki konumu güçlenmekte ve önemi hızla artmaktadır.

 

Kas gücünün günden güne önemini yitirdiği, her şeyin tıklama ile çok kısa sürede ve çok daha pratik bir biçimde yapılmakta olduğu günümüz teknoloji dünyasında bilgisayar teknisyenlerine gerek devlet kurumlarında, gerekse özel sektörde ihtiyaç giderek artmaktadır.

 

Ülkemizdeki ve dünyamızdaki teknolojik gelişim ve değişimin ivmesine bakıldığında bilgisayar programcılığının gelecekteki iş sahalarının da son derece geniş olacağı ve diğer teknik programlara kıyasla önünün çok daha açık olduğu tartışmasızdır.

 

Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Zile Meslek Yüksekokulu, Mümtaz Turgut Topbaş Kampüsü, Yunus Emre Mh.,Çekerek Cad., No:50, 60400, Zile/TOKAT Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.